Историята и създаването на проекта
От идеята до успехите на децата
Георги Калайджиев извървява сам този път от бедните улици на Сливен до красивия живот в Музиката като солист
Инициатори и идеята
„За бедните деца“
Инициаторите на проекта „Музика вместо улицата” са цигуларят Георги Калайджиев и неговата партньорка Мария Хаушилд.
Когато двамата посетиха Сливен, родния град на Георги Калайджиев, отново през 2008 г., те бяха толкова разтърсени от бедността там, че купиха храна, която да раздадат на изгладнелите деца по улиците и в бедното гето „Надежда“. Те получиха парите за това от бащата на Мария, който почина през януари 2008 г. и спестяваше пари в продължение на години, които семейството намери в плик след смъртта му. На този плик той написал „За бедни деца“. Хората имаха какво да ядат за известно време сега. Мария и Георги помислиха как могат да помогнат за постоянно.
Това беше часът на раждане на проекта за детска помощ „Музика вместо улицата”.
Съмишленици бяха нашите приятели и българи емигранти (блог на Българиските емигранти) Карин и Йоахим Ланге, с които интензивно обсъждахме начини да помогнем на децата постоянно.
Георги обяснява идеята и очите му блестят: „Музиката възпитава децата, възпитава и дава изчерпателни подаръци“.
В допълнение, активното правене на музика предлага социални контакти, дава подкрепа и отваря нов свят за децата. „Най-доброто от музиката не е в нотите“, цитира Георги Густав Малер и той знае за какво говори.
Text
Георги Калайджиев си спомня собствената си съдба
За 6-годишното момче, на което баща му преподава първите песни на цигулка, чиято особена любов към цигулката и изключителен талант са открити – след безброй часове усърдна практика под грижите на добри учители. „След като взех приемния изпит, пет години учих в музикалното училище. Беше добър момент, но и труден. Парите не бяха достатъчни и трябваше да ги спечеля с работа”. Родителите също не биха могли да си позволят да уча музика в София, спомня си Калайджиев. Без стипендията „Добри Чинтулов“ от град Сливен той нямаше да го направи. „Днес тази подкрепа за бедни, талантливи деца, кръстена на известния син на града, вече не съществува“, съжалява Калайджиев.